empty10-10.png

Biblioteka Krakowskiej Akademii

Logo eRIKA

Repozytorium eRIKA to cyfrowa kolekcja dokumentów stanowiących świadectwo naukowej, badawczej oraz dydaktycznej działalności pracowników Uczelni. Podstawową funkcją repozytorium jest gromadzenie oraz udostępnianie w internecie dorobku publikacyjnego społeczności naukowej, w formie: artykułów naukowych, książek i fragmentów książek, rozpraw doktorskich, raportów z prac badawczych, nagradzanych prac magisterskich i licencjackich, skryptów, materiałów konferencyjnych. Repozytorium pełni także funkcję archiwum, zapewniającego trwałą ochronę zdeponowanych obiektów cyfrowych. Celem archiwizacji jest długoterminowe zabezpieczenie użyteczności cyfrowych zasobów, tj. zagwarantowanie obecnym i przyszłym użytkownikom dostępu do czytelnej i zrozumiałej treści cyfrowych dokumentów.

Repozytorium daje możliwość szybkiego publikowania; autorzy mogą samodzielnie umieszczać w nim preprinty, czyli autorskie teksty w wersji przed recenzją. To znany i z powodzeniem stosowany w świecie sposób przyspieszenia procesu komunikacji naukowej. Repozytorium należy postrzegać nie tylko jako kolekcję cyfrowych publikacji dostępnych w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie, ale również jako platformę wymiany informacji o podejmowanych pracach badawczych i naukowych oraz ich wynikach. Jest ono także narzędziem nawiązywania naukowych kontaktów i gromadzenia nieformalnych recenzji udostępnianych treści.

Rejestracja repozytorium w istniejących katalogach i wyszukiwarkach naukowych (m.in. Google Scholar, OpenDOAR, DART-Europe, Registry of Open Access Repositories) wpływa na zwiększenie widoczności dorobku naukowego pracowników uczelni. Działalność repozytorium niesie ze sobą wymierne korzyści związane z publikowaniem w otwartym dostępie:

  • promowanie w kraju i na świecie działalności naukowej, badawczej i edukacyjnej;
  • zwiększenie widoczności, poczytności i cytowalności publikacji naukowych;
  • wzrost prestiżu uczelni;
  • zwiększenie szans na nawiązywanie nowych kontaktów naukowych;
  • ułatwienie zarządzania zasobami nauki;
  • archiwizacja dorobku naukowego – materiały zdeponowane w repozytorium otrzymują niepowtarzalny identyfikator, który umożliwia stały dostęp do danego dokumentu i zabezpiecza go przed zagubieniem w sieci;
  • wspieranie edukacji studentów poprzez ułatwienie im dostępu do materiałów dydaktycznych.

Kontakt

Biblioteka

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek C, I piętro