nowości miesiąca kwiecień 2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Czytelnia Główna

Ludowa historia kobiet / pod redakcją Przemysława Wielgosza, Warszawa, Wydawnictwo RM, 2023
Autorki […] przyglądają się statusowi kobiet w średniowieczu oraz ścieżkom, na które wstępowały one w okresie rewolucji przemysłowej – jako migrantki, robotnice, służące, nauczycielki czy pracownice seksualne. Dotykają kwestii płci kulturowej, pisząc o kształtowania się takich form kobiecej tożsamości jak nowożytna czarownica i kobieta nieheteronormatywna, XIX-wieczna chłopka i nowoczesna dziewczyna. (z opisu wydawcy)

Czytelnia Medyczna

Interpersonalna trauma : mechanizmy i konsekwencje / redakcja naukowa Agnieszka Widera-Wysoczańska, Alicja Kuczyńska, Warszawa : Difin, 2011.
W literaturze przedmiotu wyróżnia się dwa typy traumy: typ I - prosty i jednorazowy oraz typ II - chroniczny i złożony. Typ prosty opisuje wpływ katastrof naturalnych i spowodowanych nieintencjonalnym działaniem człowieka oraz wojen i terroru na funkcjonowanie poszkodowanej osoby. Typ złożony i chroniczny zajmuje się konsekwencjami, jakie pozostają w osobie w wyniku świadomego krzywdzenia jej przez drugiego człowieka. Ze względu na to, że sprawcą traumatycznych doświadczeń jest tu najczęściej osoba bliska lub znana, ten rodzaj traumy określa się zwykle mianem traumy relacyjnej lub interpersonalnej. Prezentowana publikacja poświęcona jest temu typowi traumy. (z opisu wydawcy)