nowa edycja Journal Citation Reports

06.07.2023

Firma Clarivate Analytics udostępniła bazę Journal Citation Reports z danymi za rok 2022.

Z nową edycją wprowadzono znaczące zmiany:

• Journal Impact Factor (JIF) jest wyliczany dla wszystkich czasopism znajdujących się w indeksach, składających się na Web of Science Core Collection (WoSCC), a więc również dla tych z Arts & Humanities Citation Index (AHCI) oraz Emerging Sources Citation Index (ESCI)
  • wskaźnik JIF podawany z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, zamiast wcześniej stosowanych trzech miejsc po przecinku.

Rozszerzenie Journal Citation Reports o czasopisma z dwóch wspominanych wyżej indeksów spowodowało znaczny wzrost liczby czasopism, dla których wyliczany jest JIF. Obecnie baza zawiera dane dotyczące około 21 500 czasopism (w edycji za rok 2021 było ich 12 820) z ponad 250 dyscyplin.
Znacząco wzrosła również liczba polskich czasopism z JIF - z 145 w 2021, do 350 w bieżącej edycji. Tym samym Polska znalazła się na 13. miejscu wśród państw o największym udziale czasopism w JCR.

Z informacjami na temat nowej edycji można zapoznać się na blogu, a więcej informacji o JCR, w tym przewodnik JCR 2023 Reference Guide, znajduje się tutaj.

Baza Journal Citation Reports jest dostępna z komputerów w sieci uczelnianej oraz zdalnie dla zarejestrowanych pracowników i studentów KAAFM na platformie Web of Science.

więcej informacji o Web of Science